"> ip و کاربرد های آن | طراحی سایت قزوین

ip و کاربرد های آن

ip و کاربرد های آن

آنچه در این آموزش خواهید آموخت:

IP چیست؟

نسخه های IP

IP نسخه 4 یا IPV4

IP نسخه 6 یا IPV6

انواع IP خصوصی , عمومی ایستا و پویا

ip چیست ؟

IP یا Internet Protocol آدرس سخت افزار شبکه شماست که این آدرس برای هر دستگاهی (مانند اثر انگشت در انسانها ) متفاوت است . IP شما در حقیقت شناسه ای برای شناسایی دستگاه شما و امکان اتصال به شبکه و دستگاه های دیگر میباشد . آدرس IP شامل عددهایی است که با شناخت آنها درک بهتری از اینترنت خواهیم داشت.

نسخه های IP

آدرس های IP از 4 بخش تشکیل میشوند که هر یک از این بخش ها با نقطه ( . ) از هم جدا میشوند .

مثال

89.198.86.204

نسخه قدیمی IP به نام IPV4 به اندازه 4 میلیارد آدرس IP فضا دارد.IP ها در این نسخه از مبنای 10 استفاده میکنند و آن را به مبنای 2 تبدیل میکند و از چهار قسمت تشکیل میشوند که به هریک از این قسمت ها Octet اکتت میگویند هر کدام از قسمت ها 8 بیت را در خود جای میدهند که بطور کلی این نوع IP ها دارای 32 بیت هستند.

تشکیل شده از 8 بخش و شامل اعداد و حروف

1203:40E1:1DF0:700B:40EA:0000:0000:0000

یک نوع آدرس ip نسخه IPV6

 

IP نسخه 6 یا IPV6

نسخه جدید IP به نام IPV6 تریلیون ها آدرس IP را میتواند در خود جای بدهد. این گونه IP ها از 8 بخش 4 کاراکتری تشکیل شده اند که شامل عدد هایی از 0 تا 9 و حروف از A تا F هستند. با این محدوده تا سال ها از تغییر نسخه IP بی نیاز خواهیم بود.

انواع IP

بطور کلی 4 نوع آدرس IP وجود دارد که در توضیحات زیر در این رابطه خواهیم پرداخت .

 

IP عمومی     و     IP خصوصی

 

آدرس های IP خصوصی

یک IP خصوصی در حقیقت آدرس و شناسه دستگاه شماست که به وسیله اون به اینترنت متصل هستید. تمامی دستگاه های متصل یک مودم یک IP خاص دارند.

جهت دریافت آدرس IP سیستم خود در صورتی که سیستم عامل ویندوز دارید در CMD (Command Prompt) و در صورتی که سیستم عامل شما مک میباشد در Terminal دستور ipconfig را وارد کنید.

آدرس های IP عمومی

آدرس IP عمومی شما را به جهان متصل میکند و برای هر کاربر منحصر به فرد است. در واقع هر آدرس IP که از آن بتوان در شبکه جهانی وب استفاده کرد آدرس عمومی خواهد بود.

برای یافتن آدرس IP عمومی خود به سایت myip مراجعه کنید.

آدرس های IP ایستا

تمامی آدرس های IP عمومی و خصوصی میتوانند ایستا یا پویا باشند. به صورتی که آدرس های IP پیکربندی و تنظیم در شبکه دستگاه به حالت دستی آدرس IP ایستا هستند. اینگونه آدرس های استاتیک تنها به صورت دستی میتوانند تغییر کنند و به نام آدرس اینترنتی دائم شناخته شده اند. همچنین آدرس های ایستا اطلاعات زیادی را نیز در بر دارند.

آدرس های IP پویا

آدرس های IP پویا به صورت خودکار پیکربندی میشوند و هنگام تنظیم روتر با اینترنت , IP به شبکه متصل میشود. آدرس های IP پویا با هر بار اتصال به اینترنت تغییر میکنند. توزیع اینگونه آدرس ها توسط پروتکل تنظیمات میزبان پویا یا به اختصار DHCP مدیریت میشود.

نتیجه گیری

آدرس های IP برای هر دستگاه منحصر به فرد هستند و از اعداد و حروف در محدوده خاصی تشکیل شده اند. میلیارد ها آدرس IP در جهان وجود دارد که میتواند به دسته بندی آدرس های IP عمومی , خصوصی , ایستا و پویا تقسیم شوند. همچنین IP ها در دو نسخه IPV4 و IPV6 موجود هستند.

 

امیدواریم این آموزش برای شما مفید بوده باشد و به خوبی با آدرس IP آشنایی پیدا کرده باشید.

 

 

 

    دیدگاه خود را بیان کنید

    ایمیل شما محفوظ خواهد ماند.*